
KURS
Ashtanga Yoga – fortsättning
Ashtangayoga är mer än en fysisk praktik – det är ett komplett självhjälpssystem som skapar förändring inifrån och ut. Genom sin strukturerade sekvens, sitt fokus på andning och sin filosofi om daglig disciplin hjälper Ashtanga dig att utveckla samma egenskaper som personlig utveckling bygger på: stabilitet, närvaro, uthållighet och självinsikt.
Det är en metod som fungerar eftersom den är praktisk, pålitlig och personlig. Du möter samma sekvens varje dag, men du möter den som den du är idag. Det gör att du lär känna dig själv – dina tankar, reaktioner, styrkor och begränsningar – på ett sätt som få andra självhjälpsmetoder kan erbjuda.
Andningen skapar fokus och lugn.
Rörelserna bygger styrka och mjukhet.
Repetitionen tränar disciplin och mental klarhet.
Närvaron blir en naturlig följd.
Ashtanga lär dig att stå kvar när det är utmanande, att släppa taget när du håller fast för hårt och att hitta balans både på och utanför mattan. Det är inte en quick-fix – det är en livslång process som utvecklar dig steg för steg, dag för dag.
I en värld full av brus, stress och distraktioner hjälper Ashtangayoga dig att återvända till dig själv.
Därför är det inte bara yoga.
Det är självhjälp när den är som mest effektiv – förankrad i kroppen, fokuserad i sinnet, och levd i vardagen.
Vid varje kurstillfälle går vi grundligt igenom andningen och bandhas – kroppslåsen. Under kursen jobbar vi vidare med positionerna i den sittande sekvensen, bakåtböjningar och avslutningssekvensen och går igenom Drishti (fokuseringspunkter) för varje position.
Du fortsätter att träna på ordningen av positionerna utantill och vi kommer att jobba mer med förståelsen av Vinyasa, som är andningen och positioner i ett synkroniserat flöde. Tillsammans reciterar vi inlednings- och avslutnings mantrat som tillhör ashtangayogans tradition. Du får lära dig mer om yogans filosofi och historia.
Vid slutet av kursen är tanken att du ska kunna ordningen på solhälsningarna och alla stående positioner. Vid varje kurstillfälle ges utrymme för frågor och funderingar från deltagarna.
Vi har många deltagare som går våra kurser. Vid nästan varje tillfälle blir det någon/några som inte kan fullfölja utbildningen, vi kan därför inte erbjuda en extra plats vid ett senare tillfälle till dem som avbryter kursen. Vid sjukdom/olycka innan/under kursen finns det inte möjlighet att ”ta igen den förlorade tiden” vid ett senare kurstillfälle. När kursen har startat har vi ingen återbetalning på kursbeloppet. Är du gravid anmäler du dig till vår gravidyogakurs och vilar från yoga de första 12 veckorna av graviditeten
Det ingår två ta igen klasser som gäller på valfria drop in-klasser under kursens gång.
Efter denna kurs är du redo för våra Mysore style klasser eller Lisas Mysorekurs på måndagar (kölista). Anmäl intresse till info@yogashalastockholm.se
Bokningsvillkor
Här kan du läsa allt om våra boknings- och betalningsvillkor

Kurstillfällen
Ashtanga Yoga fortsättningskurs
Kursperiod: 13 januari -17 mars
Plats: Gotlandsgatan 88
Dag: Tisdag
Tid: 19.00 - 20.30
Lärare: Frida Djerw
Pris: 3000 kr
Övrigt: 10 kurstillfällen
Ashtanga Yoga fortsättningskurs
Kursperiod: 14 januari - 18 mars
Plats: Ringvägen 9 d, in på gården, portkod 1998
Dag: Onsdag
Tid: 18.30 -20.00
Lärare: Emma Zetterlund
Pris: 3000 kr
Övrigt: 10 Kurstillfällen
Ashtanga Yoga fortsättningskurs
Kursperiod: 24 mars - 26 maj
Plats: Gotlandsgatan 88
Dag: Tisdag
Tid: 19.00 - 20.30
Lärare: Frida Djerw
Pris: 3000 kr
Övrigt: 10 kurstillfällen
Ashtanga Yoga fortsättningskurs
Kursperiod: 25 mars - 27 maj
Plats: Ringvägen 9 d, in på gården, portkod 1998
Dag: Onsdag
Tid: 18.30 - 20.00
Lärare: Emma Zetterlund
Pris: 3000 kr
Övrigt: 10 kurstillfällen