
KURS
Yoga för stela män – fortsättning
Denna nivå är för dig som har gått en nybörjarkurs eller har liknande erfarenhet och som vill gå ett steg vidare i yogan.
Under kursen kommer vi att fokusera på:
Måndagskursen: Ashtanga Yoga fortsättning
Vid varje kurstillfälle går vi grundligt igenom andningen och bandhas – kroppslåsen. Under kursen jobbar vi vidare med positionerna i den sittande sekvensen, bakåtböjningar och avslutningssekvensen och går igenom Drishti (fokuseringspunkter) för varje position.
Du får också fortsätta att lära dig ordningen på positionerna utantill och vi kommer att jobba mer med förståelsen av Vinyasa, som är andningen och positioner i ett synkroniserat flöde. Tillsammans reciterar vi inlednings- och avslutningsmantrat som tillhör ashtangayogans tradition och du får lära dig mer om yogans filosofi och historia.
Vid slutet av kursen är tanken att du ska kunna ordningen på solhälsningarna och alla stående positioner. Vid varje kurstillfälle ges utrymme för frågor och funderingar från deltagarna.
Tisdagskursen: Aktiv Yoga fortsättning
Den här kursen är skapad för dig som gått vår nybörjarkurs och vill fortsätta utveckla styrka, rörlighet och kroppsmedvetenhet i ett tryggt, lugnt och uppbyggande tempo.
Under kursens gång arbetar vi steg för steg med andning, stabilitet, hållning, höftrörlighet, balans, rotationer och mjuka bakåtböjningar. Varje tillfälle har ett tydligt tema som hjälper dig att förstå kroppen bättre och bygga vidare i din egen takt. Du får dessutom enkla hemövningar som gör det lätt att fortsätta utvecklas mellan gångerna.
Fortsättningskursen guidar dig mot ett mer sammanhängande yogaflöde, en djupare och friare andning samt en starkare, stabilare och mer avspänd kropp.
Kursen passar dig som:
•vill bygga vidare efter nybörjarkursen
•vill öka rörligheten och stärka kroppen
•önskar fördjupa tekniken och känna dig trygg i din yogapraktik
En kurs för dig som vill fortsätta utvecklas – med både kroppen och sinnet i fokus.
Vi har många deltagare som går våra kurser. Vid nästan varje tillfälle blir det någon/några som inte kan fullfölja utbildningen, vi kan därför inte erbjuda en extra plats vid ett senare tillfälle till dem som avbryter kursen. Vid sjukdom/olycka innan/under kursen finns det inte möjlighet att ”ta igen den förlorade tiden” vid ett senare kurstillfälle. När kursen har startat har vi ingen återbetalning på kursbeloppet.
Det ingår två ta igen klasser som gäller på valfria drop in-klasser under kursens gång.
Bokningsvillkor
Här kan du läsa allt om våra boknings- och betalningsvillkor


Kurstillfällen
Yoga för stela män - fortsättningskurs (Ashtanga Yoga)
Kursperiod: 12 januari - 16 mars
Plats: Ringvägen 9 d, in på gåden, portkod 1998
Dag: Måndag
Tid: 18.45 - 20.15
Lärare: Jarinja Telestam Mark
Pris: 3000 kr
Övrigt: 10 kurstillfällen
Yoga för stela män - fortsättningskurs (Aktiv Yoga)
Kursperiod: 13 januari - 17 mars
Plats: Ringvägen 9 d, in på gården, portkod 1998
Dag: Tisdag
Tid: 19.15 - 20.45
Lärare: Jennifer Key
Pris: 3000 kr
Övrigt: 10 Kurstillfällen